Kablosuz Mikrofon

Profesyonel ses sistemleri birçok ses sisteminin bir araya gelerek oluşturduğu bir ses sistemi modelidir. Bu ses sistemlerinin birçok ihtiyacını olduğunu düşünecek olursak, bunların en önde gelen cihaz tabi ki kablosuz mikrofon olacaktır. Mikrofonların dünyasına göz attığımız zaman birçok model çeşit ve her ihtiyaca yani talebe göre üretildiğini göreceğiz. Mikrofonlarının modellerini baktığımızda birçok kategoriye ayrıldığını göreceğiz, bunlar kablolu ve kablosuz olmak üzere en başta iki kategoriye ayrılıyor. Daha sonra, sizin kullanacağınız ortamın uyumluluğuna göre, her türlü mekan için örneğin sahne ses sistemi, tiyatro ses sistemi, büyük müzikal sahne alanları vb. alana göre istediğiniz mikrofonu türü veya çeşitlerini bulacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın. Son olarak, bazı seçtiğimiz çok revaçta olan kablosuz mikrofon modellerini alt yan başlıklarda inceleye bilirsiniz.


Telsiz Mikrofon

Telsiz mikrofonlar kablosuz mikrofon modellerinin hepsini kapsıya bir diğer isimdir. Telsiz mikrofonların çalışma sistemi, UHF ve VHF bandı olmak üzere iki çekim alanı kapsamında çalışmaktadır. UHF bandına bakacak olur isek, VHF bandına kıya ile daha fazla çekim alanına sahiptir. Örneğin, UHF bandı 150 metreye kadar çekebilirken, VHF bandı telsiz mikrofonlar yaklaşık 70 metreye kadar net çekim kapasitesine sahiptir. Tabi ki, bu alanları arttırabilmeniz için çeşitli markalar tarafından üretilmekte olan çekim alanı arttıracak cihazlar üretilmektedir. Bu tarz ürünleri doğru internet adreslerinden bulabilirsiniz. Ek olarak, telsiz mikrofonların çalışma biçimi zor gibi gözükse de kolay bir mantık ile çalışmaktadır. Mesela, Mikrofona yani alıcıya verdiğiniz sesi verici sayesinde ayarladığınız frekans aralığında yakalaya antenlere sahiptir vericiler. Yakaladığı sesi doğru çekim alanında kullanır iseniz, herhangi bir ses bozulması veya frekans kayması olmayacaktır. Fakat, bunun için sistemin doğru ve bilen bir kişi tarafından kurulmalıdır, çünkü frekansı engelleyen bazı küçük ama sonucu büyük olan etmenler vardır, bu bilgileri internette kolayca bulabilirsiniz. Ancak, Çok fazla etken olduğundan dolayı bu makalede yer vermedik. Son olarak, telsiz mikrofon modelleri aradığınız her yapıda vardır bu yüzden, doğru kullanım amacına uygun olduğunu dikkat etmelisiniz.


Kablosuz Yaka Mikrofonu

Kablosuz yaka mikrofonları için yaptığımız araştırma sonucu, kablosuz yaka mikrofonları sahne oyunları, bazı medya ve şov programları ve röportaj vb. alanlarda kullanıldığını gördük. Peki neden yaka mikrofonu tercih ediliyor? Bu soruya cevap olarak birçok sonuca varabiliriz fakat, en önemli unsur bu kadar küçük bir cihazı hem taşımasının kolay olduğu hem de kullanışlı olması ilk olarak dikkatimizi çekti. Yani, eğer yaka mikrofonu almak istiyorsanız, diğer mikrofonlarla aynı ses kalitesini veya yer yer daha iyi ses kalitesini alacağınızdan kuşkunuz olmasın. Bütün bunlara ek olarak, kablosuz yaka mikrofonları da kendi içinde farklı alanlara ayrılmaktadır. Örneğin, kablosuz yaka mikrofonun bel pedli olanı ve farklı başlıklarda ve özellik de olanları mevcuttur. Mesela, bel pedli kablosuz yaka mikrofonunu kullanmak için eğer amfiden uzaktaysanız kolay bir şekilde volüm kontrol ayarlaya bilirsiniz veya kondenser olmak üzere en tiz ve en pes sesi almak için kondenser yaka mikrofonunu tercih edebilirsiniz. Bunların dışında farklı kasalara sahip olan kablosuz yaka mikrofonları, rüzgar ve dış ortam gürültüyü azaltmak için çeşit çeşit modelleri üretilmektedir. Son olarak, kablosuz yaka mikrofonlarının hangi sisteme uyumlu olacağını veya kullanımı için gerektiren aparat veya cihazlar için bir bilene veya satın almadan önce soru sorarak sisteminizi anlatabilirsiniz, çünkü en başta dediğim gibi elinizdeki sisteme göre daha iyi bir performans alabilmeniz için doğru kablosuz yaka mikrofonunu tercih etmeniz en önemli etkendir.


Kablosuz El Mikrofonu

Kablosuz el mikrofonu için açtığımız bu başlık da, size modellerini hangi amaç ile kullanıldığını ve kablosuz el mikrofonunun çalışma sisteminden bahsedeceğim. Kablosuz el mikrofon modelleri tıpkı diğer mikrofonlar gibi içinde kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategoriler genellik ile kullanım alanınıza ve ne amaçla kullanacağınıza göre değişmektedir. Örneğin, kullandığınız ses sisteminin kaldırabileceği el mikrofon modelleri ya da gerekli olan el mikrofonu olarak uygun bir kablosuz el mikrofonu almanız gerekmektedir. Çünkü, bizim bütünleşmiş bir kalıbı yıktığımız bir kavram vardır, her zaman pahalı bir cihaz iyi olacak diye bir şey yoktur, asıl her zaman doğru seçim sistemin daha iyi çalışmasına neden olacaktır diye bir kavrama sahibiz. Bu nedenle, Kablosuz el mikrofonlarında da bu kavram önemli rol oynamaktadır. Ek olarak, kablosuz el mikrofonları bir alıcı ve bir verici olmak üzere bütün halinde çalışan bir cihazdır. El mikrofonları genellik vokal amaçla kullanıldığını varsayımı yapacak olursak, arka plan gürültü azaltıcı başlığı ve ana sese odaklanmasını sağlayan özelliği ile dikkat çekmektedir. Yani, Kablosuz el mikrofonu kullandığınız zaman, ses deki pürüzü en düşük seviyeye düşürüp, her türlü frekansı yakalayabilecek şekilde üretilmektedir. Kablosuz el mikrofonları farklı kasa ve madde ile üretilmektedir. Ancak, bazı modelleri üzerinde kolay açıp kapayabilme özelliği için tuş ve frekans ekranı bulunmaktadır. Kablosuz el mikrofonları, farklı frekanslara kolayca ayarlayabileceğiniz özelliğe sahip olduğu için, istediğiniz ortamda frekans karışıklığını önlemek için kolayca değişim yapabileceksiniz. Son olarak, kablosuz el mikrofonları farklı alıcılara sahiptir. Bunlar bazen modeme benzeyen kutu olmak ile beraber bazen ise, küçük bir ses kartı boyutunda olabilmektedir. Bu yüzden farklı çekim alanlarına sahip olmaktadır. Bu çekim alanının açıklamasını telsiz mikrofon başlığında okuyabilirsiniz.


Kablosuz Masa Mikrofonu

Kablosuz masa mikrofonları genellikle fabrika, havaalanı, hastane, okul vb. ortamlarda kullanılmaktadır. Yaptığımız araştırma sonucu kablosuz masa mikrofonları genellik ile tercih edilen modeli ding dong sesi çıkaran modeli tercih edilmektedir. Bu model kolay bir şekilde sisteme bağlandıktan sonra beden kısmında bulunan düğmeye basıp, anons öncesi sesi çıktıktan sonra konuşmaya başlayarak kolay bir biçimde kullanabilirsiniz. Bunun dışında, büyük meclis ve benzeri yerler için, büyük alıcılılar üretilmektedir. Yani, eğer büyük bir ses sistemi yapmak istiyorsanız, çeşitli kanal seçeneklerine sahip modellerde mümkündür. Genel özelliklerine baktığımızda, ses de pürüzü azaltma veya gürültü önleyici yapısı ve çeşitli frekans seçeneği ve son olarak, kullanışlı yapısından dolayı oturduğunuz yerden kolay bir şekilde kullanabileceğiniz bir mikrofon modelidir. Ek olarak, kablosuz masa mikrofonları, farklı band yani çekim alanları olmak üzere telsiz masa mikrofonu olarak da ismi anılmaktadır.


En İyi Telsiz Mikrofon

En iyi telsiz mikrofonlar başlığından sizin için araştırdığımız markalardan ve en iyi telsiz mikrofonun nasıl iyi olduğu hakkında bahsedeceğiz. Öncelik şunu bilerek başlayalım bu yazıyı, piyasada telsiz mikrofon modelleri çok revaçta olduğundan dolayı, çok fazla marka ve fiyat seçeneğini unutmayalım. Öncelikle, en iyi telsiz mikrofon modelleri yapıldığı kasa başlıklarının kalitesi, gürültü önleme ve çekim alanı önemli bir kavramdır. Bu yüzden, almadan önce iyi bilgi almanızı tavsiye ederiz. Diğer yandan, pahalı ürün iyi bir ürün olmadığını zaten vurgulamıştık, bunu göz önünde bulundurduğumuzda telsiz mikrofonlar, farklı markalar altında sonu olmayan bir marka artışı olduğunu göreceksinizdir. Bu yüzden bizim size tavsiyemi uygun ve tanınmış markalar olarak, lastvoice, hepa merz, könig, westa, roof ve shure markalarını önermekteyiz. Çünkü, tanınmışlık, garanti kapsamı, dayanıklılık ve son olarak fiyat gibi önemli unsurlarda doğru ve dikkat ile üstüne düşülerek bir çalışma sistemleri bulunmaktadır. Günümüzde, her gün yeni bir marka ve model çıkmaktadır. Bu ürünlerin kaliteli orijinal ve ürünün arkasında durma olayını dikkat edecek olursak, ki çoğu marka garanti kapsamında müşterilerini üzmektedir. Bu yüzden, en iyi telsiz mikrofon modelleri için önerdiğim markalara ve dikkat etmeniz gerek unsurları araştırmadan almanızı önermiyorum. Son olarak, en iyi telsiz mikrofonu için güvenlik sertifikası olan siteleri tercih etmenizi öneririm. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR