Erbane

Erbane, tarihi çok eskilere dayanan bir çalgı aleti olarak vurmalı müzik aletleri arasında yer alan bir enstrümandır. İran ve Mezopotamya bölgelerinde öne çıkan ve oldukça popüler olan bir çalgı aletidir. Kullanım alanları ve tercihler açısından bu müzik aletleri Arap, Süryani, Ermeni, Fars, Kürt ve Türk toplumları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu çalgı aletine bazı bölgelerde erbani bazı bölgelerde ise def denilmektedir. Bu enstrüman dış formda çember şeklindeki kasnak ve üzerine gerdirilmiş deriden olarak iki ana yapıdan oluşmaktadır. Diğer donanımı ise metal formdaki halkalardır. Kasnak bölümü yoğunluk ile ıhlamur ile gürgen ağacından yapılmakta olup deri bölümü ise oğlak derisinin güneşin altında kurutma gibi tekniklerle kurutulması ile elde edilmektedir. Kasnağa sıkı sıkıya deri gerdirilmektedir. Diğer donanım olan küçük metal halka donanımlarından 33 adet bulunmakta olup ayrıca 33 halkanın uçlarına da 3’er tane eklenerek toplamda 99 adet metal halka donanımına sahip olması sağlanmaktadır. Bendirden büyükçe olarak, metal halkaların eklendiği bir müzik aletidir. 

Bu müzik aletlerinden daha iyi verim alınabilmesi için çalma işleminden önce deri bölümü ısıtılmakta ve bu sayede sesin daha gür çıkması sağlanmaktadır. Yine plastik ham madde ile yapılan erbaneler de bulunmaktadır fakat bunlar deriyle yapılmış olan erbane performansını tam anlamıyla sağlamamaktadır. Deri kadar dayanıklı olmamakla birlikte deri erbanenin orijinal sesi kadar da kaliteli değildir. Bu çalgı aletinin Dünya çapındaki en iyi ve önemli temsilcilerinden birisi İranlı olan Hüseyin Zehawi’dir. Bu çalgı aletinin icrası sırasında ritime ayak uydurmak bu çalgı aletinin çalınımını zorlaştırmaktadır. Bu çalgı aleti Tasavvufi müzik türünün yanı sıra eğlence amaçlı da icra edilmektedir. Fasıl ve sıra gecelerinde de yaygın olarak kullanılabilmektedir. Geçmişten günümüze gelen süreç içerisinde bu müzik aleti farklı amaçlar için kullanılırken ayrıca kullanmış olan toplumların kültürleri hakkında da sizlerin bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır.

Erbane Fiyatları

Erbane fiyatları, markaların fonksiyonel ve farklı özelliklerde ürettikleri modellere göre değişmekte olup, düz yapıda sade deri gerdirmeli erbaneler olduğu gibi deri üzerine farklı baskı seçenekleri de mevcuttur. Erbanelerin ayrıcı deri gerdirmeli modellerinin yanı sıra plastik olarak gerdirilmiş modelleri mevcuttur. Deri gerdirmeli erbaneler ses performansı bakımından kaliteli ve güzel oldukları için daha çok tercih edilmekte olup fiyatları da bu özelliklere göre değişmektedir. Farklı fiyat ve performans ölçütleri ve garanti seçenekleri ile bu vurmalı müzik aletlerine makul fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR