Gitar

Gitar denilince ilk olarak aklımıza Orta Asya bölgesinde ortaya çıkan ve gitarın atası olarak sayılan Ud enstrümanı gelmektedir. İlk telli müzik aleti olan Ud, günden güne şekil değiştirerek günümüze farklı modellere sahip olan fakat, genel olarak ismi gitar olan modeller ile şekil değiştirerek günümüze gelmiştir diyebiliriz. Gitar 6 telli çalgı aleti olan ve 24 perdeye kadar farklı modelleri bulunan müzik aletidir. Ek olarak, gitar el yapımı ve fabrikasyon olmak üzere gitarlar bulunmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken özellikler muhakkak vardır. Örneğin, gitarlar için özel ağaç türleri ve diğer bölmeler için özel parçalar bulunmaktadır. Bunların önemiyse, gitarın ses kalitesini etkileyen unsurlar olduğundan dolayıdır. Örneğin, yapımında geçen eşyalar hem sağlamlığını hem de bazı coğrafi koşullarda daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Buna en iyi örnek, sıcak ve soğuk için genleşmeyen ağaçlar olacaktır. Tabi ki, bu özenle yapılan ürünler bu detaylar dahilinde dikkat edilerek yapılırsa, ses kalitesinde ve kullanım ömrü olarak oldukça yararı olacaktır. Biraz daha detaya inmek gerekirse, gitar çeşitleri, günümüz gitar markaları ve gitar fiyatları hakkında daha detaylı özelliklere değinmek zorun kalacağız. Tabi ki, bu bilgiler için alt yan başlıkları okuyabilirsiniz.

Gitar Çeşitleri

Klasik Gitar

Gitar modelleri arasında yer alan klasik gitar modelleri, günümüzde en çok kullanılan ve revaçta olan ürünler arasında yer almaktadır. İlk olarak, son günümüz güncel şeklini, 1984 yıllarında İspanyol sanatçı olan Antonio Torres tarafından son günümüz güncel şeklini almıştır. Diğer yandan, elektro gitar ve diğer gitar modellerine kıyasla, biraz daha kolay çalabileceğiniz ve öğrenebileceğiniz bir gitar modelidir. Ek olarak, biraz daha iri kasası ile beraber farklı modelleri ve farklı kullanım amaçları için aparatları bulunmaktadır.

Elektro Gitar

Elektro gitar olarak adlandırılan ve gitar modellerinden olan bu enstrümanımız, klasik gitara kıyasla daha zayıf bir kasaya sahiptir. En önemli özelliğiyse, hoparlöre bağlamadığınız taktirde bu enstrümanı kullanamayacağınızdır. Ek olarak, hoparlöre bağladığınız andan itibaren istediğiniz gibi kullanıp, ton ayalarını özgürce yapabileceğiniz bir gitar modelidir. Tabi ki, kendi içinde farklı modelleri mevcuttur.

Bas Gitar

Bas gitar, gitar modelleri arasında en pes yani kalın tınıya sahip gitar modelidir. Diğer yandan, Fa anahtarı ile beraber kullanacağınız bu ürün, diğer ürünler gibi farklı kullanım amaçları için, farklı tel sayılarında üretilmektedir.

7 Telli Gitar

7 telli gitar modelinin yapım amacı, günümüzde bulunan diğer notaları ekleme isteğinden dolayı gelmiştir. Kullandığımız gitar notaları dikkat ettiyseniz, tüm notaların olmadığını göreceksiniz. İşte bu yüzden, B notası olarak evrensel tanınan, bizce mi notasını ekleme isteği sonucunda 7 telli gitar modelleri bulunmuştur. Tabi ki, diğer gitar modellerine göre daha zor kullanımı bulunmaktadır.

Gitar Markaları

Yamaha Gitar
Valencia Gitar
Barcelona Gitar
Cort Gitar

Yukarıda gördüğünüz üzere, başlıca en çok tanınan ve en çok satılan gitar modellerini yazdık.  Bu gitar markalarının yazmamızın amacı, en az şikayet alan ve büyük firmalar olduğundan dolayı, yaşanılacak herhangi bir problem sonucunda daha rahat halledebileceksinizdir. Ek olarak, özel ağaçları kullanarak tamamen gitarlar için uygun olanları üretiminde kullanan Yamaha gitar, Valencia gitar, Barcelona gitar, Cort gitar için bu gitar markalarına, fabrikasyon gitar modellerinde en iyileri diyebiliriz.

Gitar Fiyatları

Gitar fiyatları için gitarlar ve gitar modelleri için yaptığınız derin araştırma sonucu, gitar çeşitlerine göre ve markalardan dolayı bir fiyat farklılığı kolayca gözlemlenebiliyor. Bunları göz önünde bulundurduğunuz zaman, eğer kaliteli gitarlar satın almak istiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz markalardan almanız gerekmektedir. Neden mi? Çünkü makalede gitarın yapımında kullanılan özel ağaçlar ve ekstra parçaların kalitesinden bahsettik. Tabi ki, benzer markalarda da kaliteli ürünler mevcuttur. Diğer yandan, gitar en ucuz fiyat aralığında almak istiyorsanız, size önereceğim sitelerden en üstte gelen, muzikalmarket.com ‘dan satın alabilirsiniz.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR