Müzik Aletleri

Müzik aletleri başlığı ile başladığımız bu makalede, size müzik aletleri isimleri ve müzik enstrümanı başlıkları altında çeşitli konulara değineceğiz. Öncelikle, müzik aletleri tarih de insan oğlu ile hemen hemen aynı yaşlara sahip diyebiliriz. Bazı kazı çalışmaları sırasında çizimler ve bulunan fosil kalıntılar ile yapılan araştırmalar sonucunda, müziğin ve müzik enstrümanı modellerinin insan hayatında yeri oldukça büyüktür. İlk çağlarda savaşlarda ve tapma gibi ayin ortamlarında kullanılan bu ürünler, gün geçtikçe insan hayatında bazı ozanlarımız dili olmuştur. Hayatımızda bu kadar önemli yere sahip olan bu müzik aletleri her yöreye, her coğrafyaya ve her kültüre göre farklı şekiller ile günümüze gelmiş, diğer yandan farklı kullanım amaçları ile bizim günümüze en iyi aktarılmış tarihi bir buluştur diyebiliriz. Peki bu ürünler neden bu kadar önemli? İnsanların kimi zaman sadece eğlenmek için veya kimi zaman bir dost edindiği müzik enstrümanı modelleri, günümüzde fabrikasyon ve el yapımı olmak üzere birçok zanaatçı ya da marka tarafından üretilmektedir. Peki sizce zanaatçı ile fabrikasyon tercih etmek gerekirse hangisi daha ağır basmaktadır? Tabi ki bu sorunun cevabı el yapımı bir zanaatçının elinden çıkmış ürünler olacaktır. Çünkü özel ağaç ve maddeler ile üretilen müzik enstrümanları çok küçük hesaplamalar ve ince dokunuşlar gerektiren bir enstrüman modelleridir. Hemen hemen her bir santimetresi doğanın özel malzemeleri kullanılarak bir araya getirilen bu ürünler, en küçük bir dokunuş mükemmelliğe neden olabilir ya da tam tersi büyük bir yıkıma neden olabilir. Konuyu biraz daha toplamak gerekir ise, müzik aletleri modellerinin günümüzde çok az üreten ustamızın olduğu ve farkındaysanız günümüzde her şeyin elektronik cihaza döndüğünden dolayı, insanların eskisi kadar değer vermediğini göreceksiniz. Bu değer vermeyişin en büyük nedeni ise, teknoloji sayesinde insanların bir program ya da cihaz yardımı ile istediği enstrümanın kolayca ses tonunu güzel bir şekilde çıkarmasından kaynaklı diyebiliriz. Ancak, müzik aletleri bir insan elinin değmesi gerektiğinin ve müzik enstrümanı modellerinin hiçbirinin bir sınırı olmadığını unutmamalıyız. Çünkü tarihte her ozanın kendi çalış tarzı ve kendi düzeninde yani akor ayarında enstrümanı icra ettiğinden dolayı, insan oğlu maalesef ki kendi tarzını ve kendine has bir şey bulmak yerine bir başkasını yaptığını kullanmakta. Bunun en büyük sorunu ise, üzülerek söylüyorum ki hazır eşyalara alışmış olmamızdan kaynaklanıyor. Bu hazıra sahip olma hastalığından dolayı fark etmediğimiz birçok şeyi elimizden kaçırdığımızı artık görmeliyiz. Müzik aletleri kullanımı aslında bize çok şey katmaktadır. İyi vakit geçirdiğimiz gibi çocuklar için bahsedecek olur isek; bir çok kötü alışkanlıklardan uzak tutacağını söyleyebiliriz. Diğer yandan, müzik aletleri özelliklerine biraz daha inecek olursak, biliyorsunuz ki müzik aletlerinin birçok modeli vardır. Örnek verecek olursak, müzik aletleri adlı alt yan başlığı inceleyeniz.
 

Müzik Aletleri İsimleri

Saz
Saz olarak bilinen bağlama olarak adlandırılan telli çalgıların atası olarak görülen bu müzik enstrümanı, geçmişten bu yana hem şekil değiştirerek hem de farklı müzik tonlarına uygun olması için bazı özellikleri değiştirilerek günümüze kadar aktarılmıştır. Günümüzde, saz yani bağla 7 telli modelleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Diğer yandan farklı ozanların ismini koyduğu düzen ile çalınan bu müzik enstrümanı, müzik aletleri isimleri başlığımızın en güzide ürünleri arasında yer almaktadır. Son olarak, her bir ayrıntısı ayrı ağaç ile yapılan bu ürünün diğer çalgılara kıyas ile daha farklı bir ses tonuna sahip olmasının yanı sıra, Türk milletinin tarihi çalgısı olan dombıra, saz ve bağlamanın atası olmaktadır.
Gitar
Gitar modellerine baktığımız zaman, klasik gitar ve elektronik gitar olmak üzere en yaygın iki modeli göze çarpmaktadır. Diğer yandan, batı kültürüne baktığınız zaman daha farklı modellerinin ve çalış biçimi olarak çeşitlilikler görebileceğiniz bu müzik enstrümanı ise günümüzde özellik ile gençler tarafından yaygın olarak kullanılan bir müzik enstrümanı modelidir. Müzik aletleri isimleri başlığı adı altında en çok satışa sahip olan ve çok fazla revaçta olan bu müzik enstrümanı, müzik aletleri isismleri bölümünde anılmadan önce yapımında geçen ağaç olmak üzere en çok dikkat edilmesi gereken müzik enstrümanı modelidir. Çünkü farklı hava şartlarında genleşmeye neden olacak bu enstrüman modeli, özel ağaçlardan yani genleşmesi zor olan ağaçlardan yapılmasının en büyük önemi, yıllar geçtikçe ses kalitesinin bozulmamasına yarayacaktır.

Piyano
Piyano denilince akla ilk olarak Amerikan filmlerinde gördüğümüz akustik piyano modelleri ve günümüzde kullanılan dijital piyano modelleri gelmektedir. Ek olarak, akustik piyano denilince tabi ki dünyanın tanıdığı Wolfgang Amadeus Mozart ve milli gururumuz Fazı Say direkt olarak akla gelmektedir. Bu müzik enstrümanı modelinin diğer müzik aletleri modellerine kıyas ile daha pahalı olduğu gözle görülebilir bir bilgidir. Ancak, bu enstrümanın çok fazla el işçiliği gerektirdiğini ve maliyetinin de fazla olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Piyano modellerine baktığımız zamansa, 88 tuşlu olmasının yanı sıra farklı tuş sayısına sahip piyano modelleri de vardır. Elektronik piyano modellerinin ise, içerisinde kendine özel bir profesyonel ses sisteminin olduğunu göreceksinizdir. Bu başlığa son olarak, piyano müzik aletleri isimleri arasında değerli bir yere sahiptir. Tabi ki, detaylı olarak araştırırsanız, sayamayacağınız birçok bilgiye sahiptir. Ancak, her müzik enstrümanın yetenek gerektirdiğini varsayarsak, piyano müzik enstrümanı diğerlerine kat ve kat oran ile daha fazla yetenek gerektirmekte olup, öğrenmesi en zor müzik aletleri modellerinden biridir.

Keman
Keman ise müzik aletleri isimleri başlığının altında ki telli çalgılardan en zor olanlarında biri diyebiliriz. Çünkü keman çalmak sandığını gibi kolay değildir. Tabi ki, enstrümanın birçok zorluğu var, fakat kemanda ses çıkarma düşündüğünüz kadar kolay olmamaktadır. Çünkü müzik aletleri bölümünde sürekli ses çıkararak notaları ardı ardına saliselik bir duraksama bile olmadan sunum yaptığınız tek müzik enstrümanı modelidir. Farklı boyutlarda üretilen bu müzik enstrümanı modelinin 1/4 keman, 2/4 keman, 3/4 keman ve 4/4 keman olmak üzere farklı boyutlarda üretilmektedir. Bu boyutlar farklı olmasının nedeni ise, her yaştaki insanın istediği kemanı çalamayacağı büyüklükte olmasındandır. Bunun için, keman müzik enstrümanı çeşitlerinin farklı yaş aralıklarına göre farklı büyüklükte modelleri mevcuttur.

Ney
Ney ise müzik aletleri isimleri arasında üflemeli çalgılardan olan ve bizim coğrafyamıza ait diğer bir müzik enstrümanı modelidir. Ses çıkarması çok zor olan bu müzik aletleri arasında değişik çalma stiline sahip olan bu ürün, ham maddesi özel ağaçlardan yapılmanın yanı sıra 9 boğum olmak üzere bölmelerden oluşmaktadır. Bu her boğumu daha iyi anlamanız için daha detaylı araştırma yapmanız gerekmektedir. Diğer yandan, biraz daha dinlendirici hoş bir sese sahip olan bu müzik enstrümanı modelinin, mey e göre biraz daha uzun olması, ney ile mey arasında ki en büyük farklardan biridir. Alt yan başlıkta mey müzik enstrümanı modelini anlatacağız. Ancak, daha iyi anlamanız için karşılaştırma yolu ile anlatmak istiyoruz. Ney müzik aletlerin kategorisinin üflemeli çalgılar arasında yer alan bu müzik enstrümanı, biraz daha ilahi müziklerde kullanılmaktadır. Ses çıkarabilmeniz için nefesiniz ile ağız kısmını ısıtmanız gereken bu müzik aleti, üflemeli çalgıların arasında çok fazla zahmet gerektiren bir müzik aletleri çeşitlerinden biridir.

Mey
Mey müzik enstrümanı modeline gelecek olursak, mey müzik aletleri arasında bir üflemeli çalgı modelidir. Müzik aletleri ismi başlığı altında isim olarak ney il benzer gibi görünse de, oldukça farklı bir enstrüman olduğunu göreceksinizdir. Mey müzik enstrümanının ön tarafta 7 arka tarafta 1 olmak üzere toplam 8 delik bulunmaktadır. Ancak, en önemli özelliği ise, kamış yardımı ile çalınan bu müzik enstrümanı modelinde, kamış en büyük görevi gören parçasıdır. Bu kamış ise, kıskaca benzeyen bir başka diğer parça ile iyice sıkıştırılır ve sesin hep aynı çıkmasını sağlar. Çünkü sıcak soluk ile genleşen ve şekli bozulan maddeniz, bu tür sorunlar oluşmaması için kamış hem koruyucu göreve hem de ses çıkarmada başrol oynamaktadır. Yani, bu ürün müzik aletleri isimleri adı altında ki en farklı müzik enstrümanı modellerinden biri diyebiliriz.

Bateri
Müzik aletleri başlığının altında bulunan batari müzik enstrümanı 5 davul ve 3 zil çeşidi ile ilk olarak 1860 yıllarında dünyaya sunulmuştur. Birçok müzik enstrümanı kültürünü bir arada bulunduran bu müzik aleti, günümüzde elektronik bateri olmak üzere, daha farklı bir hale getirilmiştir. Diğer yandan, her davulun farklı ismi ve her zilin yine çeşitli isimleri mevcuttur. Bunu daha detaylı araştırma ile öğrenebilirsiniz. Ek olarak, baget yani batari davuluna vurmak için kullandığınız sopa parçası ise yine özel ağaçtan yapılmaktadır. Son olarak, benim tavsiyem, baterinin verdiği o anlatılmayacak hissiyatı başka hiçbir enstrüman yaşatamamaktadır. Bu yüzden, bu müzik aletleri isimleri arasında çalarken en çok zevk alçağınız ürün batari diyebilirim.
Klarnet
Klarnet üflemeli çalgılarda aşkın enstrümanı olarak da anılan bu müzik enstrümanı, farklı yöreye göre yine farklı kasa ve maddeler ile yapılmaktadır. Ek olarak, klarnet genellikle abanoz ağacından, sert kauçuk gibi bir maddeden ve metalden yapılmaktadır. Parçalarına değinecek olursak, ağızlık, fıçı, üst gövde, alt gövde ve kalak denilen 5 bölmeden oluşmaktadır. Son olarak, si bemol klarnet ve sol klarnet olmak üzere iki modeli bulunmaktadır. Bu bilgilerin yanı sıra, çalınması için iyi bir ciğer ve uzun soluk gerektiren bu üflemeli çalgı müzik enstrümanı, müzik aletleri isimleri adı altında ki tıpkı diğer müzik aletleri gibi yetenek gerektiren bir diğer müzik enstrümanı modelidir.
Tüm makaleyi gözden geçirdiğiniz zaman, müzik aletleri, müzik aletleri isimleri ve müzik enstrümanı hakkında yeterli bilgiye sahip olacaksınızdır. Bu sonu olmaya dünyada, bir müzik aleti satın almadan önce, kendinizin hangisine daha yatkın olduğunuzu bilmeniz en önemli etkendir. Son olarak, eğer hayaliniz olan bir enstrüman varsa, bence çok zaman geçmeden hayalinizi gerçekleştirmeniz. Çünkü, zaman hızlı bir şekilde akıp geçiyor ve hayalinizin peşinizden koşmak için biz insan oğlu olarak hepimiz eskiye kıyas ile biraz daha fazla olanaklara sahibiz diyebiliriz. Ve hepsine son olarak, umarım müzik aletleri ana başlıklı bu makaleden yeterli bilgiyi almışsınızdır.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR