Cami mikrofon sistemleri sayfamızda cami de kullanmak üzere tasarlanmış el ve yaka tipi cami mikrofon setleri yer alır. En ucuz cami mikrofonu fiyatları muzikalmarket.com'da

Cami Mikrofonu

Ses sistemleri, her zaman çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle geniş mimari alanlarda doğru akustik sorunlarını yenmek de önemli ve profesyonel ses sistemleri ile giderilecektir. Bilindiği üzere mimari yapısında önemli bir akustik sorunu olan camilerde, her zaman en iyi ve en başarılı performans istenir. Özellikle insan ses frekansını en iyi şekilde üretecek olan hoparlör ve mikrofonlar, cami ses sistemleri için vazgeçilmez özellikleri bünyesinde barındırır. Cümlelerin daha anlaşılır ve net bir şekilde duyulması için gerekli olan mikrofon ve hoparlörlerin en iyi durumuna sahip olması için, başarılı ses sistemlerine ihtiyaç duyulur. Küçük yapıları ve estetik görüntüleri sayesinde cami mikrofonları başarılı bir tasarımı müşterilerine sunmaktadır. Ayrıca yönlendirme özelliği çok iyi bir dalga tutuşa da sahip olan ezan mikrofonları, seslerin en iyi şekilde camiye, cemaate ve halka yayılmasında önemli bir rol oynayacaktır. Özellikle 45 derecelik dağılmaları da ayarlayacak olan cami mikrofon ve hoparlörlerinde, genel olarak distörsiyona uğrayan P ve T sessiz harfleri de başarı ile doğru akustiğe sahip olacaktır. Aynı zamanda S, J ve Z gibi sessizlerin sönük çıkmasının en önemli çözümü ise doğru bir cami mikrofonu ve ezan mikrofonu seçimi olacaktır. Cami kubbelerinin akustik sorunlarında alınacak en mükemmel ve en anlaşılır ses performansı ise iyi kalitede seçilmiş cami mikrofonu ve hoparlörleri sayesinde olacaktır. 


Cami mikrofonlarında Akustik Dengelemeler

Genel olarak camilerde cemaate ses gelen direk mesafe 3 metre olarak bilinir. Endirek ses mesafesinde ise volkatellik özelliğinden dolayı 35 metrelik bir mesafe söz konusu olacaktır. Ortamda direk ve endirek mesafenin farkından dolayı genel olarak 0,112 saniye değerinde bir gecikme yaşanmaktadır. Yani bu zaman aralığında; cami hocası veya müezzini tarafından söylenecek bir cümleden sonraki diğer cümle başında bir uğultu gelecek ve konuşma daha anlaşılmaz bir hal alacaktır. Yapılan deneylere bakıldığında bu çınlamanın daha düşük oranda olması gerekmektedir. Kubbeli camilerde ise bu yanlış akustikten dolayı durum 2 ile 6 saniye arasında sürer. Bu yüzden seste ciddi bir kaybolma neden olur ve uğultu oluşur. Vaizlerin anlaşılmaz konuşmalarından dolayı da, camilerde iyi bir mikrofon seçiminin önemi anlaşılmaya başlanır. Doğru mikrofon ve başarılı bir hoparlör sistemi sayesinde, artık başarılı bir şekilde netlik sağlanır ve uğultular son bulmuş olur.


Cami Mikrofonları Sayesinde Başarılı Ses Yönlendirme

Araştırmaların sonucunda cami yüzeyinde bulunan bütün cisimlerin farklı sesleri, farklı zamanlarda yuttuğu bilinmektedir. Özellikle cam, fayans, sıvalı duvar ve mermer bulunan camilerde ses yutuş aralığı 0,5 ile 15 arası değişkenlik göstermektedir. Kış aylarında ve yaz aylarında ise bu aralık %40 ile %60 oranında bir farklılığa sahip olacaktır. Sürekli bir çınlaması yüksek olan camilerde, bu yüzden ses yönlendirme işleminin başarılı şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir. Bunun için de kullanılan mikrofonlara bağlı hoparlörler, genel olarak 25 derece aşağıya ve 25 derece cemaate göre yönlendirilecektir. Bu sayede kubbe boşluğunda ve hoparlörün karşısındaki duvarlarda bir görüş açısı yaratılmamış olacaktır. Akustik çınlama ise bu sayede camide 2 ile 3 saniye arasındaki aşağı değerlere düşmüş olacaktır. 


Cami Mikrofonlarında Doğru Frekans Aralığı 

Dünyada bulunan birçok farklı cami mikrofonu ve ezan mikrofonu ürünlerinde, yanlış bir frekans aralığı özelliği kullanılmaktadır. Bilindiği üzere doğru frekans aralığının tutturulması da, cami akustik özelliklerinde önemli bir detaydır. Genellikle doğru frekans aralıkları ile akustik çınlama 3 saniyeye kadar düşürülecek ve bu da camide çok başarılı bir ses kontrolünün olmasını sağlayacaktır. 


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR