Piyano

Piyano, vurmalı ve tuşlu müzik aleti olarak caz müzik ile klasik müzik alanlarında yaygın bir biçimde kullanılan donanımında bulunan tuşlara monteli olan çekiçlerin, içeride bulunan tellere vurmasıyla birlikte ses çıkarımını gerçekleştiren klavyeli bir çalgı ve müzik aleti türüdür. Beste, solo performanslar, oda müziği ve provalar için uygun enstrümanlar arasındandır. Sürekli olarak taşınabilir formda olmayan ve yerleşik bir yapıda kullanılan bu müzik aleti standart olarak 52 adet beyaz tuş ve 36 adet siyah tuş olmak üzere toplamda 88 tuştan oluşmakta olup ilk tuş donanımı ‘’la’’, son tuş donanımı ‘’do’’ notasıdır. İlk piyano örneği 1700'lü yıllarda İtalya’nın Floransa kentinde Bartolomeo Cristofori tarafından meydana getirilmiştir. Bu enstrümanın atasının klavsen olduğu bilinmekle birlikte piyano sözcüğü İtalyanca da hafif ve güçlü bir ses veren klavsen olarak geçmekte olup ‘’piano e forte’’ şeklinde nitelendirilmesi de bu minval üzerinedir. Daha sonra Fransız olan Marius, Saksonyalı olan Silberman ile Augsburglu olan Johann Andreas Stein ve Sebastian Erarda farklı şekillerde ve çeşitliliklerde üretilmesine katkıda bulunmuşlardır. Piyano çeşitli biçimlerde üretilmekte olup yatay telli olarak klavyeye dik formda olan türüne kuyruklu piyano (konser / salon / grand) denilmektedir. Diğer yapı formunda üretilen yatay telli olarak klavyeye paralel donanımda olan eğik ve dik durumunda bulunan türüne ise stand piyano (duvar, konsol) denilmektedir. 
Piyano enstrümanlarının donanımında bulunan teller birbirlerine eşit yapıda olacak şekilde yarım tonlarla akort edilmişlerdir. Önceki üretimlerde kalın yapıda olan meşe levhalardan meydana gelen yapı donanım kafesleri teknolojinin ilerleme kaydetmesi ve çeşitliliğin artmasıyla birlikte günümüzde yoğunluklu olarak madenden yapılmaya başlanmış olup, her ses özelliği yalnız bir tel donanımından elde edilirken, gelişen teknolojiyle birlikte ses yoğunluklarını ve ses gücünü attırmak için her nota donanımı için aynı anda iki veya üç tel titreştirilmeye başlanmıştır. Bu çalgı aleti çıkardığı ses ve hissiyat güçlülüğü ile birlikte birçok büyük bestecilerin ve sanatçıların yakın dostları haline gelmiştir. Günümüz enstrümanları içerisinde küçük yaşta eğitim verilen yaygın müzik aletleri arasındadır. Piyanoların donanımsal çekiç mekanizması donanımları; tuş, tuş ayarı, eşapman kolu, şövale, eşapman ayarı, çekiç kenar vidası, çekiç sapı, tekrarlama vidası, tekrarlama kolu, çekiç başı, susturucu kiriş çatalı, çekiç yakalayıcı, susturucu kirişi, susturucu kaşığı, susturucu, tel, madenî plaka, zımba, çivi yatağı, akort çivisi olarak yer almaktadırlar. Piyano üretiminde yapı malzemeleri olarak metal, ahşap ve keçe kullanılmaktadır.

Piyano Fiyatı


Piyano fiyatı
, taleplerin bu ürünlerde artış göstermesiyle birlikte farklı donanım özelliklerine sahip olan birçok piyano modeli de bu alanda kendisine yer edinmiştir. Markaların ürün üretim aşamalarındaki süreçleri kalite, el işçiliği, ham madde ve bileşimindeki farklılıkları fiyatların değişiklik göstermesindeki en önemli unsurlardandır. Piyano yapımında kullanılan donanımlar piyanoların ses performanslarını ve tınılarını doğrudan etkilemektedir. Güvenilir firma ve tedarikçiler tarafından bu ürünlerin temin edilmesi konusu oldukça önemli olup, destek ve garanti seçenekleri açısından da ürünlerin kullanımında ilerleyen aşamalarda kullanıcılarının yararına olacaktır. Özgün müzik kreasyonları ve özgür müzik üretimleri performanslarınız da, sanatsal müzikal çalışmalarınızda kullanışlı, eğlenceli, hoş anlar sunmaktadırlar. Fiyat ve performans seçeneklerine göre klasik ve dijital donanımlı piyanoların özel tasarım üretimler ile farklı marka ve modellerde olmak üzere birçok piyano seçeneği bulunmaktadır. Sağlıcakla, mutlulukla ve müzikle kalmanız dileğiyle.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR