Tuşlu Çalgılar

Tuşlu çalgılar her geçen gün daha çok ilgi görmekte ve gelişmekte olan geniş alanda değerlendirilmesi gereken üst düzey icralara gebe müzik aletleridir. Tümünün çalışma prensibine baktığımız da, ses üretmek biçimi tuşlara uygulanan temas ile olduğunu görmekteyiz. Tabi kiminde tuşla aktarılan enerji körükler yardımıyla hayat bulmakta kiminde tele bağlı olan çekiç ile fakat müzik türleri oluşurken ses üretmede ilk ana bakıldığı için üzerine tuş veya buton bulunuyor ve ilk etki bu araçlar aracılığı ile yapılıyorsa bu müzik aletlerine tuşlu çalgılar diyebiliriz. 
Tuşlu çalgılar org, piyano ve benzeri müzik aletleri olarak kabul görmektedir. Yalnız teknolojinin ilerlemesi ve bu adaptasyonun müzik aletlerine de yüksek oranda aktarılmasından dolayı yeni nesil müzik aletleri ortaya çıkmaktadır. Bu müzik aletleri bir nevi ihtiyaçtan da ortaya çıkmıştır. Yani bu durumu maddeler halinde anlatmak gerekirse; 
•    Temel yani klasik düzeyde olan tuşlu çalgılar fazlası ile işçilik ile üretildiği için fiyat bakımından üstün performansa sahip olanları gerçekten maliyetli ürünlerdir. 
•    Ulaşılması zor ürünler olduğu için birçok meraklı tarafından sadece uzaktan talep edilmekle kalmaktadır. 
•    Özellikle toplu yaşam alanlarında her an kullanılmaya uygun olmamasından dolayı sıkça rahatsızlık vermektedir. 
•    Periyodik bakım ve benzeri durumları belirli bir zamandan sonra yük olmaktadır. 
•    Taşınması gerçekten profesyonel bir ekip tarafından yapılması gerekmekte ve oldukça zorlu işlerdir. 
Elbette klasik tuşlu çalgıların bu ve benzeri eksileri olduğu gibide hiç göz ardı edilmemesi gereken özel tını ve sesleri bulunmaktadır. Ürettiği ses dışında bir konu var ki bugün olmuş hala aynı standartlarda elektronik ya da dijital ürünler tam anlamı ile üretilmemektedir. Bu önemli unsur ise tuş hassasiyetidir. Bu konuda üst seviyelerdeki dijital ürünler en az klasik modeller kadar maliyetli ve ulaşılması güç ürünlerdir.
Tuşlu çalgılar konusunda benim sizlere tavsiyem ise, mutlaka kullanım düzeyinizi göz önünde bulundurup elde etmek istediğiniz performans ışığında kullanım alanlarınızı düşünerek bütçenize uygun ürünler satın almanızdır. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR