Yaylı Çalgılar

Yaylı çalgılar, yaylı müzik aletleri olarak telli olan müzik aletlerine yayların ileri geri hareket ettirilmesi veya vurulması sonucunda, çalgının icrasında kullanılan yayın (arşe vb.) olarak tellere birbirlerine sürtülmesi ile birlikte ses performansı meydana gelmektedir. Bu çalgıların hareket süreçlerini incelediğimizde; Türkçemizde sopa - kayma – etki şeklinde adlandırılmaktadır. Yabancı kullanımlarda ise stick - slip – effect olarak sıralanmakta ve nitelendirilmektedirler. Bu müzik aletlerinin çıkarmış oldukları ses performansları birbirlerinden güzel ve farklı ton tını özelliklerindendir. Bunlara örnek verecek olur isek eğer  keman, kontrabas, viyola, viyolonsel, elektro keman, , çello, yaylı tambur, kemençe ve kabak kemane olarak örneklendirebiliriz. Bu müzik aletlerinde titreşim yoluyla sesler oluşturulmakta ve klasik müzik beste icracıları yaylı çalgıları kullanılmışlardır. Yaylı müzik aletleri santur aleti gibi çubuk aparatları aracılığı ile vurmalı şekilde olan enstrüman çeşitleri de bulunmaktadır. 

Yaylı çalgılar içerisinde yer alan keman toplamda üzerinde dört adet tele sahip olan perde özelliği olmayan yay arşe ile icrası gerçekleştirilen yaylı bir müzik aletidir. Keman müzik aletlerinin evrensel akort düzenleri uluslararası icralarda kalın telden, ince tel donanımına doğru yani pesten tize Sol – Re – La – Mi şeklinde akortlanır iken, bu notaların harf karşılıkları  G – A – E – D şeklinde olmaktadırlar. Yine keman ailesinden olan viyola kemandan daha büyük olarak teller kendine özgü formda gizemli ve derin bir ses aralıkları bulunmaktadırlar. Viyolensel, tenor bir sese sahip akustik olan dört telli olarak yaylı grupta keman ailesine dahildir. Kontrabas, dört telli bir çalgı aleti olarak en kalın sese sahip hoş bir sese ve dolgun bir ton özelliğine sahiptir. Kemençe, geleneksel bir çalgı aleti olarak üç adet tele sahip olan yay aracılığı ile çalınımı gerçekleştirilen farklı isimlerle değişik türlere ayrılmış olan bir müzik aletidir. Kabak kemane, kökenin Orta Asya olarak adlandırılan, yörelere göre farklılıklar gösteren iki veya üç donanımına sahip olan at kılından yapılan yay ile çalınan deri kapaklı, telli ve yaylı çalgının bir örneğidir. Yaylı çalgılar kullanım alanlarına ve özelliklerine göre farklılıklar göstermektedirler.

Yaylı Çalgılar Fiyatları

Yaylı çalgılar fiyatları, farklı olarak birçok marka ve model seçeneğinde üretildikleri için uygun fiyat ve performans seçeneklerine göre de farklılıklar göstermektedirler. Yaylı enstrümanların üretim aşamaları, ham madde ve el işçiliği aşamaları fiyatlarına doğrudan doğruya etki etmektedirler. Yaylı çalgı aletleri farklı özelliklerde seslere ve kullanım alanlarına sahiptir. Size ve kullanım alanınıza uygun olan yaylı çalgıları istek ve beğenilerinize göre farklı marka ve modellerde makul fiyatlar ve garanti seçenekleri temin edebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR